Eine Eine
1961
BLOG

Światło stwarza materię

Eine Eine Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 56

 

Niedawno powiesiłem na salonie 24 tekst poświęcony traktatowi Roberta Grosseteste “De Luce” [tutaj] i w nim zwróciłem uwagę Czytelników ,że w tym traktacie poświęconym kosmogonii, za początek bytu natury, Grosseteste przyjął światło(lux-unum radicale principium) stwarzające czas, przestrzeń i materię.Nie jestem skłonny przyjmować[ tak jak większość historyków filozofii to czyni], że owe lux na naturę czysto transcendentną [ nadprzyrodzoną], skoro Grosseteste konsekwentnie mówi o nim ,iż jest formą pierwotnej cielesności.
Równomierne rozprzestrzenianie się światła, z pierwotnego punktu we wszystkich kierunkach, prowadzić musi do rozrzedzenia się intensywności światła i powstania zewnętrznej sfery, zw. ciałem pierwszym, lub firmamentem.
 
European physicists say they have discovered how to create matter from light. Image credit: SLAC Information Management and Portal Solutions.
Credit: SLAC Information Management and Portal Solutions.
 
Światło następnie odbija się od firmamentu, podążając w kierunku centrum. Dalej promieniujące, odbite od firmamentu światło nie jest już pierwotnym światłem (lux), stworzonym u początku wszechświata, lecz jego wtórną, dostrzegalną zmysłowo, osłabioną postacią (lumen).
 
Ta postać światła mimo osłabienia swych cech ,pomnaża materię bardziej ciężką i przenika cały wszechświat, stając się przez wieki następujące po traktacie Roberta Grosseteste, przedmiotem badań nauk przyrodniczych[głównie fizyki] ,których metodologię opracował też Grosseteste, a my dzisiaj skrupulatnie się jej trzymamy i ją stosujemy.
Na rys.nr.1 [ zaczerpniętym z pracy [2]] przedstawiono wszystkie przypadki oddziaływania światła zwanego “lumen” z materią, w warstwie rzeczywistości zwanej “mikro”, odkrytej doświadczalnie pod koniec XIX wieku. Ich przebieg jest reprezentowany przez tzw. diagramy Feynmana i na dole rysunku jest alfabet tych diagramów. Mamy więc chronologicznie : fotoefekt [1887],promienie Roentgena [1895],efect Comptona
[1906],oraz procesy przemian materii w światło i odwrotnie [anihilacja par/kreacja par].
 
The seven simple ways that light and matter interact (Photo: Oliver Pike, Imperial College...
Rys.1 [Photo: Oliver Pike, Imperial College London]
 
Oczywiście, jest odstępstwo od wizji Grosseteste w kierunku antropomorfizacji i antropocentryzmu. Mianowicie ,termin “światło” jest stosowany dzisiaj wyłącznie do promieniowania elektromagnetycznego, na które reaguje zmysł wzroku człowieka. Grosseteste był mądrzejszy od współczesnych , widział w wyobraźni jak lux zmienia się w lumen , gasnąc powoli i tracąc rozmaite własności w miarę stwarzania światów, lecz jego obecność nie uzależniał od zmysłów człowieka, lub innych organizmów żywych.
 
Gdyby żył dzisiaj, prawdopodobnie promieniowanie ExB o dowolnej długości fali/częstotliwości nazywałby światłem, różnicując jedynie własności promieniowania [ a nie naturę] w zależności od odległości czasowej od Big Bangu.
 
Dlatego nie zdziwiłby się w roku 1934, gdyby natrafił na teoretyczną pracę Grzegorza Breita i Johna A. Wheelera [2]opisującą hipotetyczny proces kreacji materii[ pary : elektron + pozytron] podczas kolizji, zderzenia dwóch wysoko-energetycznych kwantów promieniowania gamma.
 
Przez 80 lat, proces Breita-Wheelera nie wzbudzał specjalnego zainteresowania ,gdyż wiadomo było, że nie dysponujemy światłem ,które Grosseteste nazywał “lux”.
 
Jednak rozwój optyki nieliniowej, oraz technologii laserowej wielkiej mocy w ostatnim ćwierćwieczu, a także niechęć do aktualnej wersji fizyki wysokich energii[ unikatowa, monstrualna aparatura akceleracyjna cząstek naładowanych niedostępna dla małych uczelnianych laboratoriów] przyniosły sensacyjny rezultat.
 
Właśnie w pierwszych dniach maja br. ukazała się zaskakująca praca międzynarodowego zespołu przy wydziale fizyki Imperial College w Londynie [1] przedstawiająca techniczny projekt eksperymentu weryfikującego hipotetyczny proces Breita-Wheelera kreacji materii za pomocą hiper-energetycznego, niewidzialnego światła.
 
Techniczny projekt najpierw był symulowany komputerowo metodą Monte-Carlo, i rezultat pozytywny zadecydował ,iż w dwóch ośrodkach niezależnych, przystąpiono do budowy układu eksperymentalnego.
W Londynie , angielscy fizycy przy współpracy z fizykami z Max-Planck-Institut für Kernphysik pod kierunkiem Oliviera Pike, finansowani przez the Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC), the John Adams Institute for Accelerator Science, oraz the Atomic Weapons Establishment (AWE) i w USA - University of Rochester w Nowym Jorku.
 
Schematic of the photon-photon collider.
rys.2 ( foto. z pracy  [1] )
 
W pierwszej części układu eksperymentalnego, pracuje laser o bardzo dużej mocy ,który przyspiesza elektrony do prędkości prawie równej c- prędkości światła w próżni. Wiązka ultra-relatywistycznych elektronów jest następnie skierowana na folię złota [ rys.2 ],gdzie w procesie oddziaływania z atomami złota daje promieniowanie hamowania pod postacią promieni gamma o energii miliardy razy większej od energii światła laserowego inicjującego eksperyment.
W trzecim kroku, promienie gamma wpadają do wnętrza bardzo ciekawego elementu zwanego w technicznym żargonie niemieckim
Hohlraum [ang.”hollow space”).
 
( źródło: Wikimedia Commons )
 
Vacuum Hohlraum stosowane w Lawrence Livermore National Laboratories w projekcie The National Ignition Facility,to maleńka rurka wykonana ze złota lub uranu o długości 9mm i średnicy 5 mm [fot.2].Ma tę własność [przy spełnieniu pewnych warunku geometrycznych ] ,że promieniowanie gamma odbija się od wewnętrznej powierzchni tworząc gaz fotonowy , który ogniskuje się w obszarze geometrycznego środka przestrzeni. Wystarczy uruchomić drugą wiązkę światła laserowego [  prostopadłą do wiązki generowanej z folii złota ] i skierować ją dokładnie w ten centralny punkt, by w nim [ i jego najbliższym otoczeniu] wystąpił proces Breita-Wheelera z określonym prawdopodobieństwem , wcale nie małym, gdyż gęstość hiper-energetycznych zderzających się ze sobą kwantów gamma w tym obszarze jest bardzo duża.
 
Pewien wkład w teorię realizacji procesu Breita-Wheelera[zmodyfikowanego] przy zastosowaniu impulsowych promieni laserowych wielkiej mocy, mają polscy fizycy. Zainteresowanym polecam prace [3,4] powstałe na wydziale fizyki UW .
Dokonanie grupy londyńskiego Imperial College ,polegające na wykazaniu możliwości praktycznej realizacji opracowanego eksperymentu Breita-Wheelera i przystąpienie do tej realizacji będzie miało rozległe konsekwencje teorio-poznawcze.
Parę zdań o jednej z licznych  konsekwencji.
 
Eksperymentalnie będzie wykazane , że “light is its own opposite”, czyli że światło jest przeciwieństwem siebie samego, chociaż nie wiemy czego to przeciwieństwo dotyczy.
Fotony nie posiadają ładunku elektrycznego , ani masy i w teorii procesu Breita-Wheelera spin fotonów nie odgrywa roli.
Natomiast anihilacja pary cząstka –antycząstka zasadza się na przeciwnych ładunkach elektrycznych
Anihilacja foton-foton [z jednoczesną kreacją pary cząstka-antycząstka] nie jest więc analogią anihilacji pary cząstka-antycząstka [ z jednoczesną emisją dwóch lub trzech fotonów gamma] i tylko potęguje naszą niewiedzę o głębokiej naturze światła.
 
Można odnieść wrażenie , że to światło u początku Big Bangu miało za cel swojego istnienia stwarzanie materii przez samo-unicestwianie się, swoisty rodzaj ofiary jednego bytu dla zaistnienia drugiego bytu. I kiedy epoka promieniowania skończyła się ,wystąpiła przewaga pyłowej materii ,to spontaniczność anihilacji foton-foton powoli zaczęła zanikać, ale tylko lokalnie [ gdyby nie zanikła -w tym obszarze kosmosu gdzie jest Układ Słoneczny, nie pojawiłoby się życie].
 
Odkryte niedawno zjawisko docierających do nas z kosmosu,wysokoenergetycznych fotonów gamma (o energii rzędu 10^22 eV),tzw. Gamma-ray bursts (GRBs) sugeruje możliwość istnienia w innych galaktykach ich anihilacji przy spotkaniach i kreacji nowej materii we wszechświecie.
 
Literatura
[1] O.J.Pike,F.Mackenroth,E.G.Hill,S.J.Rose, A photon–photon collider in a vacuum hohlraum,Nature Photonics,18.05.2014, DOI: 10.1038/nphoton.2014.95

[2] G. Breit and John A. Wheeler,Collision of Two Light Quanta Phys. Rev. 46, 1087 ,15 12.1934

[3] K. Krajewska, J. Z. Kamiński, Breit-Wheeler Process in Intense Short Laser Pulses,arXiv:1209.239412, VIII, 2012

[4] K Krajewska ,J Z Kaminski , Breit-Wheeler pair creation by _finite laser pulses , J. Phys.: Conf. Ser. 497 012016, 2014 doi:10.1088/1742-6596/497/1/012016

Eine
O mnie Eine

No modern scientist comes close to Einstein's moral as well as scientific stature (John Horgan)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie